SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA
Autor: Antonela Galista, 10. 10. 2023.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine.

Ove i prošle školske godine, u naš Kurikulum uvršten je projekt Emocionalno zdravlje djevojaka – dozvolimo si nesavršenost za učenice 7. i 8. razreda. Cilj projekta je ohrabriti i osnažiti učenice, doprinijeti razvoju pozitivne slike o sebi i graditi kritički stav prema nametnutim i nerealnim standardima ljepote. Djevojke su u sklopu projekta na radionionicama otvorile Trgovinu pravih vrijednosti u kojima umjesto klasičnih proizvoda možete kupiti škarice za skraćivanje dosadnih razgovora, parfem za privlačenje dobre energije, gumicu za brisanje srama, piling za nesigurnost, ruž za iskren osmijeh, vodicu za usta za ispiranje laži i tračeva.

U školskoj auli na plakatu možete naći sve ove proizvode za unutarnju ljepotu, zadovoljstvo i samopouzdanje koje su osmislile naše učenice.

Povodom ovog dana, sve pozivamo na vježbu zahvalnosti o kojoj se u posljednje vrijeme u psiho-krugovima puno govori.

Istraživanja su pokazala da je prakticiranje zahvalnosti povezano s poboljšanjem socijalnih odnosa, povećanim osjećajem sreće, smanjenjem depresivnosti te povećanjem subjektivne dobrobiti, pa čak i zdravlja. Usvajanje različitih vježbi zahvalnosti može poboljšati kvalitetu sna, utjecati na lučenje hormona sreće, regulirati lučenje hormona stresa, smanjiti anksioznost i poboljšati rad imunološkoga sustava. Kada prakticiramo zahvalnost naš mozak otpušta neurotransmitere dopamin i serotonin koji podižu raspoloženje te nam donose osjećaj zadovoljstva i sreće.

Na stranici Kako si? (https://www.kakosi.hr/2020/06/30/jesmo-li-dovoljno-zahvalni/) predložene su različite vježbe zahvalnosti, isprobajte Šetnju zahvalnosti ili izradite Staklenku zahvalnosti i prisjetite se sitnih radostima, kao što je ispijanje kave u vašem najdražem kafiću, ili onih velikih koje imate, kao što su vaši najbliži, vaš partner ili prijatelji <3

Svjetski_dan_mentalnog_zdravlja.pdf (667.99 KB)